Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Ibišek je rodem, který má asi 150 druhů, z čeledi Malvaceae. Jsou to stromy či keře, většinou subtropické. Jeho variety jsou rozšířené po celém světě.Téměř všechny mají atraktivní, i když rychle vadnoucí květy.Dnes je vyšlechtěno mnoho nových odrůd.Jejich květy mají vždy jasném barvy – dominantní je červená, žlutá a oranžová.Hibiscus mutabilis, který pochází z Asie, má silné, drsné větve pokrytém jemnými chlupy. Listy jsou široké, s dlouhými řapíky, dlouhém až 20 cm. Má bílé či červenobílé květy a rostlina dorůstá  do 4m. H. archeri z oblastí západní Indie a dorůstá také do 4 m Je podobný druhu Hibiscus rosa chinensis, ale má větší listy a menší květy, které mají skoro vždy červenou barvu. U nás bývají prodávané rostliny ošetřeny chemickými retardátory pro udržení kompaktního vzrůstu. Tyto látky po čase vymizí a rostlina vyroste v malý keř.
H.schizopelatus je hybrid z tropické Afriky. Má menší listy a jeho květy nepřesahují 6 cm v průměru. Jsou uvnirř tmavočervené a na povrchu světle červené. Květy jsou u druhů rodu Hibiscus nejpřitažlivější, takže nás obzvlášť trápí, když květy opadávají ještě ve stádiu poupat. Tomu se dá předejíz zvyšováním vlhkosti a nyní jsou na trhu dva novém hybridy / H.“Weekend“ a H.“Moonlight“), které jsou vyšlechtěné zvlášť proto, aby jejich poupata neopadávala.

Velikost:

Při zakoupení běžně 30-40cm.

Růst: Za sezónu může zdvojnásobit velikost.

Kvetení:

Nepřetržitě od konce jara přes celé léto do konce podzimu. Počet květů, které jsou na rostlině současně závisí na velikosti rostliny. Každý květ vydrží asi jen 36 hodin.

Světlo:

Pěstujte na světlém místě (zejména v zimě),ale ne na přímém slunci. Listy by se spálily, zežloutly a opadaly.Ideální je do skleníků.

Teplota:

V růstovém období 18-21 ° C.Pokud teplota klesne v zimě pod 15° C, listy opadnou.

Voda:

V růstovém období zalévejte alespoň 2x týdně, pokud je teplo a sucho tak častěji. Nedopusťte přemokření zeminy, protože by kořeny mohly hnít. V zimě zalévejte 1x týdně, zvláště při nízké teplotě. Svrchní zeminu nechte před zalitím vyschnout.Jsou-li ibišky přelité, dělají se jim na listech nevzhledné žluté fleky, následně celý list zežloutne a opadá.

Vzdušná vlhkost:

Ibišky mají rády vysokou vzdušnou vlhkost, je proto dobré je mírně mlžit nebo rosit. Příliš suchý vzduch způsobuje svinování listů a opadávání poupat. Ale pozor! Poupata ani květy se nesmí namočit, jinak opadají.

Hnojení:

 Pouze po období růstu, tekutou výživu přidávejte do zálivky každých 14 dní. Já používám Kristalon plod a květ, popřípadě vykvašený a naředěný hnůj.Hnojení dusíkem vede k bujnému růstu, ale omezenému kvetení. Pokud ibišek nekvete,zkuste použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Nedoporučuje se používat hnojivo na balkónové rostliny(petůnie,pelargonie). Jeho složení totiž ibiškům nevyhovuje a spálí se.

Vzdušná vlhkost:

V létě potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a oceňují denním postřik nadzemních částí, jinak mohou poupata opadávat. Používejte vlahou vodu.V zimě udržujte větší sucho, ale v místnostech s ústředním topením postřikujte každý druhý den.

Půda:

 Dospělé rostliny rostou dobře v hlinité zemině. Pro mladé rostliny použijte lehčí zeminu s přídavkem rašeliny.

Přesazování:

Ideální na jaře ihned po seřezání, když rostlina začíná růst.Nedávejte ji do příliš velkého květináče, protože kvete lépe, je-li květináčem poněkud omezena.Půda pro přesazování by měla obsahovat přídavek písku a rašeliny na odlehčení a zlepšení propustnosti.

Seřezávání:

 Každý rok na jaře hodně seřežeme, abychom dosáhli kompaktního tvaru s množstvím květních pupenů. Seřezávejte i v období růstu, pokud je rostlina příliš vytáhlá.

Výhony se zakracují na polovinu a odstřihávají se vždy nad vnějším pupenem.

Množení:

Z řízků, jak dřevitými, tak zelenými. U velkých rostlin možné i hřížení. Řízky odebrané na jaře by měly vykvést ještě tentýž rok. Zakořeňujeme při teplotě alespoň 18 ° C, lépe při spodním teple.Viz stránka "Jak to dělám já".

Životnost:

 Při dobré péči i několik desítek let.